Zamów silnik prądu stałego.
Sporo sprzętów, z którymi stykamy się codziennie i bez których wiele czynności byłoby cięższych, by działać wykorzystuje silniki elektryczne prądu stałego. Niewielkie lub duże, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te urządzenia odmieniły nasze życie, a przeciętny człowiek najczęściej nie ma pojęcia, z jakich elementów składają się ani jak działają te silniki.
Silniki elektryczne na prąd stały – co powinno się wiedzieć?
Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest zmiana energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak informuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu istnieją od nieomal dwustu lat i nie są osiągnięciem jednej osoby. Do ich budowy, następnie modyfikacji i w konsekwencji ich dopuszczenia do powszechnego zastosowania w rozmaitego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty cenionych naukowców połowy XIX w., jak między innymi Moritz Jacobi, Michael Faraday oraz Zénobe Gramme. Silniki prądu stałego skonstuowane są ze nieruchomego stojana, komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, rotora i szczotek. W dzisiejszych czasach często używane są też bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które w związku z brakiem tego dość awaryjnego elementu, są uznawane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są generalnie cenione za bezszelestne działanie, jak równieżfenomenalną niezawodność.
Silniki DC znajdują się w wielu popularnych urządzeniach
Teza, że silniki prądu stałego są stosowane praktycznie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli w domu posiadasz czytnik DVD albo w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki elektrycznena prąd stały są częścią sterowanych radiowo pociągów i samochodów, czyli zabawek, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które niewątpliwie damy też naszym córkom i synom. Silniki tego typu poruszają duże i małe pompy hydrauliczne niezbędne w licznych branżach przemysłu, przykładowo budowlanej, wydobywczej i produkcyjnej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby tak chętnie używane segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Silników prądu stałego używają też miłośnicy elektroniki do realizacji własnych zautomatyzowanych prototypów z obszaru robotyki oraz mechaniki.
O ile silniki elektryczne prądu stałego o małej mocy bez trudu można nabyć w sklepach dla hobbystów albo z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania dostępne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących niezawodne silniki od szanowanych producentów.
Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]