Zamów węzeł optyczny na www.telmor.pl.

Dzisiejsze instalacji telekomunikacyjne niemal za każdym razem wykonuje się z użyciem światłowodów. Jest to zasługą wyjątkowych właściwości światłowodu – prędkości transmisji informacji i nieznacznych zakłóceń. Jak wiemy, instalacje tego typu nie mogłyby istnieć bez właściwych części umożliwiających transmisję informacji oraz ich dekodowanie. By zamontować tego rodzaju instalację niezbędne są takie podzespoły jak multiswitche czy nadajniki optyczne, a także węzły optyczne. Te ostatnie są najważniejsze dla działania każdej sieci – pozwalają wszak na zmianę sygnału optycznego na tradycyjny i przez to dostarczenie usług końcowym odbiorcom. Jak jednak funkcjonują? Jakie parametry powinien posiadać dobry węzeł optyczny?

Działanie węzła optycznego

Jak przed chwilą wspomnieliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał optyczny, by przesłać impuls elektryczny. Warto przy tym dodać, że jego działanie nie sprowadza się tylko do tego, ponieważ węzeł optyczny może również wykonać odwrotną operację. Częstotliwości, na jakich zazwyczaj pracuje węzeł optyczny to od kilku mHz do aż 1 gigaherca. Dla właściwego funkcjonowania węzła optycznego potrzebna jest również właściwa osłona, zabezpieczająca delikatne elementy wewnątrz węzła przed kurzem, wodą i pozostałymi czynnikami – zwykle zrobiona ze stali.

Cechy węzła optycznego

O tym, czy dany węzeł optyczny będzie właściwy, decydują pewne parametry. Najważniejsze jest pasmo działania urządzenia i siła sygnału – od tego zależna jest bowiem ilość ostatecznych abonentów, do których prześle dane. Poza tym należy sprawdzić pobór prądu – w ogromnym stopniu rzutuje to na koszty użytkowania węzła optycznego. Aby uniknąć problemów przy serwisowaniu instalacji, warto także zwrócić uwagę na sposób kalibracji urządzenia – najlepiej, jeżeli umożliwia zdalną modyfikację wartości parametrów.

Lokalizacja firmy:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]