Niepowtarzalny wygląd i oryginalny, jak na topaz, odcień to najważniejsze cechy topazu mistycznego, który od dawna cieszy się dużym uznaniem entuzjastów biżuterii. Choć na początku można błędnie stwierdzić, iż to odmienny minerał, topaz mistyczny jest w rzeczywistości zwykłym topazem. Jego oryginalne walory są efektem odpowiedniej technologii produkcji – naturalny topaz jest w jej toku poddawany działaniu dużej temperatury oraz powlekany niezauważalną warstwą kruszcu szlachetnego. To dlatego topaz mistyczny prezentuje się tak zachwycająco.

Kolory topazu mistycznego

Odcienie, jakie przybiera topaz mistyczny zależą zwłaszcza od metalu, z którym jest połączony. Najczęściej spotykany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom sprawia natomiast, iż topaz ma fioletowy odcień, niebieski zaś jest efektem rozgrzania topazu bez jakichkolwiek dodatków. Doskonałe skutki daje stosowanie białego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej lub Azji.

Topaz mistyczny – nie tylko do wieczorowych strojów

Jak przed chwilą napisaliśmy, niepowtarzalne cechy topazu mistycznego są bardzo doceniane przez złotników. Chętnie stosują go zatem do wyrobu naszyjników, pierścionków i pozostałych ozdób. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż tylko do wieczorowych kreacji – świetnie prezentuje się również w pracy. Nie bez znaczenia jest również mnogość barw, sprawiająca, że prościej można wybrać ozdoby do swojego stroju.