Szukasz więcej wiadomości dotyczących systemu bankowego SWIFT? Wejdź na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/

Mimo, że w zasadzie systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, sporo Polaków pierwszy raz dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania nałożenia sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Lecz system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i jest jednym z fundamentów efektywnego funkcjonowania bankowości światowej.

System bankowy SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne znacznie bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to bardzo popularny, lecz nie jedyny wykorzystywany współcześnie system tego rodzaju. Poza nim przykładowo w Polsce korzysta się również z systemów: SEPA, SORBNET czy Elixir.Na świecie wdrożone są także przeróżne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na terenie konkretnego państwa.

Co jest więc główną zaletą systemu rozliczeń SWIFT? Używany jest prawie we wszystkich krajach świata i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekracza już 10 tysięcy, ale również domy maklerskie, giełdy i wiele innych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się także nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod ma 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT znanych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka znaleźć takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT znanych banków, działających w Naszym kraju.

– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]