E-faktury. Więcej na https://flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w październiku 2021 r., jednakże ostatecznie osoby prowadzące działalność na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać parę miesięcy dłużej. Projekt wystartował w dniu 1 stycznia 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od roku 2023 będzie to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla firm zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – atuty tego rozwiązania

Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który posiada ściśle sformułowaną strukturę danych zakodowanych z użyciem znaczników XML. Ten sposób kodowania właściwie mało co mówi osobie, która nie wie jak go rozszyfrować, z kolei dla dostosowanego programu do wystawiania oraz rozliczania faktur taki dokument będzie całkowicie czytelny. Za sprawą tego, iż faktury mają jednolitą strukturę bez względu na to jakiego oprogramowania do księgowości użyją obie strony transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane jednakowo. Jest to istotna zmiana na lepsze przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotąd nagminnie mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego odczytywania przez aplikacje księgowe danych z faktur podsyłanych przez klientów w formie fotografii faktury papierowej albo pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane kompletnie wykluczają możliwość błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez człowieka, a także nieprawidłowego ich odczytania przez technologię OCR.

Używanie Krajowego Systemu e-Faktur przyspiesza zwrot VAT

Wszyscy przedsiębiorcy z początkiem stycznia 2021 r. mogą odebrać lub wystawić faktury ustrukturyzowane za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą przede wszystkim są zwolnieni z obowiązku przesyłania pliku JPK_FA, szybciej otrzymają zwrot VAT i zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mają pewność, że faktury się nie zawieruszą (KSeF przetrzymuje dane o dokumentach przez 10 lat). Natomiast Ministerstwo Finansów otrzymuje instrument, który umożliwia bardziej wnikliwą kontrolę systemu podatkowego, czyli w wyższym stopniu przeciwdziała nieprawidłowościom w obszarze podatku od towarów i usług, akcyzowego i dochodowego. Co ważne, nieodzowność stosowania KSeF nie zamyka drogi do używania zewnętrznej aplikacji księgowej, jednakże musi ona być zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]