Szukasz złota bulionowego? Skieruj się tu.
Osoby decydujące się na inwestycję w złoto mogą skorzystać z kilku różnych opcji: nabywać akcje podmiotów działających na rynku kruszców lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w branże gospodarki związane z tym metalem szlachetnym, ewentualnie kolekcjonować biżuterię inwestycyjną. Kolejną taktyką jest nabycie złota inwestycyjnego, które oferowane jest w formie sztabek i monet bulionowych.
Złote monety bulionowe – nie są emitowane w ograniczonym nakładzie
Monety ze złota kojarzą się głównie z monetami kolekcjonerskimi, lecz monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to ze złota czy z drugich kruszców, różnią się od nich w paru aspektach. Co najistotniejsze monety bulionowe są emitowane w celu lokowania w nich środków finansowych, co powoduje, że ich nakład z danego roku nie jest ograniczony ilościowo, a raczej wyznaczany przez zapotrzebowanie rynku. Monety bulionowe nie są wybijane w seriach tematycznych bądź w związku z ważnymi wydarzeniami, stąd ich rewers czy awers wyjątkowo sporadycznie ulega zmianie. Zwykle złote monety bulionowe emitowane przez daną mennicę różnią się od siebie wyłącznie datą wybicia. Warto zaznaczyć, iż mnóstwo monet bulionowych, pomimo uznawania ich za środek płatniczy, nie ma swojego nominału podanego w walucie, a ich faktyczną wartość określa czystość oraz ciężar użytego do ich bicia kruszcu. Atutem monet bulionowych jest to, że są rozpoznawalne w każdym zakątku globu, a ich ewentualna odsprzedaż jest w mniejszym stopniu obarczona ryzykiem straty aniżeli miejscowych monet kolekcjonerskich.
Złote monety bulionowe – czasami zawierają domieszkę innych metali
Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jednakże emitenci wybijają również monety o nominale 1/10 czy 1/2 uncji złota. Wypada wiedzieć, że monety bulionowe wybijane są przeważnie ze złota najwyższej próby, a więc .999, ale np. Amerykański Gold Eagle bądź południowoafrykański Krugerrand wybijane są 22 karatowego kruszcu. Gdy monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to najczęściej na celu podniesienie twardości monety, a przez to zredukowanie ryzyka jej zniszczenia. Takie monety z domieszką innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są oznaczone świadczy o wadze czystego kruszcu wykorzystanego do ich wybicia.
W ofercie krajowych dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez przeszkód znajdą najpopularniejsze z nich, m.in. wymienione wyżej Krugerrandy, Kangura czy Filharmoników Wiedeńskich.
Lokalizacja firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]