Więcej o łańcuchach śniegowych.

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze zwiększają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Polsce, Niemczech i Hiszpanii). Jak zatem modele łańcuchów na koła można kupić?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy zazwyczaj mając na względzie ich przeznaczenie. Odróżniamy modele stworzone z myślą o stosowaniu w autach terenowych, dostawczych, osobowych i ciężarowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także wzorem zaplotu, mocowaniem, które powinno być dopasowane do typu felgi oraz przekrojem i grubością ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny). Różne są również tworzywa, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci stosują głównie stal tytanową bądź manganową.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być źródłem znacznego stresu. Żeby go uniknąć, warto przećwiczyć tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Sama prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy wystrzegać się buksowania kół, przekraczania prędkości 50 km/h i poruszania się po odśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też obowiązkowo nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Lokalizacja firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]