Dla wielu ceremonia ślubu jest nad wyraz emocjonującym dniem życia. Ceremonia ta wiąże młodą parę do końca życia, a oznaką ich lojalności, miłości i oddania są obrączki ślubne, które wsuwają sobie na palce.

Obrączki – część sakramentu ślubu od XIII wieku

Z początku nie było podziału na obrączki i pierścienie zaręczynowe, skutkiem tego mają one wspólne dzieje, które sięgają aż do Starożytności. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, na skutek czego podarowanie żonie pierścionka stało się cząstką ceremonii zaślubin. Mężowie zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną wiele stuleci później, o czym jednakże niewielu wie. Już uprzednio bywały przypadki, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy jak odjeżdżali na wojenne wyprawy, jednakże obyczaj ten upowszechnił się szeroko w XX w., a dokładniej w czasie II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, że wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jednakże w wielu państwach, jak przykładowo w Irlandii, na Słowacji, w USA czy w Brazylii, zakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie z niegdysiejszymi przesądami biegnie “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera i mierzy obrączki razem, jednakże tradycja powiada, że przyszła żona nie powinna pokrywać ich kosztu, bo jest to zadanie narzeczonego.

Obrączki ślubne współcześnie

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się bardziej subtelną estetyką. Przez okres wielu wieków wykonywano je z przeróżnych surowców, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale (jak żelazo czy stal), które uosabiały potęgę miłości. Dziś do ich stworzenia wykorzystuje się najczęściej złoto oraz platynę, które są oznaką ufności wobec małżonka. Rzecz jasna, są one również nierzadko zdobione kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal przeważnie nabywane są ponadczasowe, proste pierścienie ze złota i subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa gatunki złota (np. białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek, świadczą też nieraz usługę ich grawerowania. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu lub ważny dla młodej pary cytat.

Lokalizacja firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]