Jeżeli potrzebujesz więcej informacji dotyczących Cross Linking, kliknij tu.

Keratoconus, nazwany inaczej stożkiem rogówki, to przypadłość, która w znacznym stopniu ogranicza normalną aktywność – pogarsza jakość widzenia, a jednocześnie może być przyczyną kolejnych chorób oczu. W dzisiejszych klinikach okulistycznych lekarze dysponują środkami pozwalającymi zaradzić tym problemom. Jak zatem powinna przebiegać korekta stożka rogówki?

Stożek rogówki manifestuje się już w trzydziestym roku życia

Rogówka to przezroczysty element oka, który silnie skupia promienie światła. Mieści się przed tęczówką i ma wiele receptorów bólowych, jest jednak ukrwiona w niewielkim stopniu. Mniej więcej w trzeciej dekadzie życia może ulec zniekształceniu polegającemu na uwypukleniu i ścieńczeniu w środkowej części. Jest to wynikiem osłabienia tkanki, która – jak się przypuszcza – robi się podatna na oddziaływanie rodników. Stożek rogówki powoduje niezborność i krótkowzroczność, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie światła. Chorzy skarżą się też na podrażnienie oczu, niekiedy występuje także podwójne widzenie. Keratoconus nierzadko współistnieje z pozostałymi wadami oczu, m.in. zapaleniem spojówek wywołanym przez alergię. Szczęśliwie dzisiaj efektywne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. We wczesnej fazie choroba jest prostowana z wykorzystaniem okularów albo soczewek kontaktowych, z czasem jednakże niezbędne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – stosowane zabiegi

Korekcję stożka rogówki przeprowadza się za pośrednictwem różnych procedur medycznych. Dzisiaj najefektywniejszym sposobem na poprawę ostrości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się także w korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. zabieg Topoguided. Świetne rezultaty przynoszą procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na korygowanie krótkowzroczności albo niezborności za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą też po jakimś czasie udać się na zabieg laserowy, który całkowicie usuwa wadę wzroku.

Lokalizacja firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]